A TOP-5.3.1-16 „Csoportkohézió erősítése Szentesen”
- elnyert támogatási összeg: 20.000.000,- Ft
- támogatás intenzitása: 100%
- megvalósítás kezdeti időpontja: 2018.02.12.
- fizikai befejezés időpontja: 2022.03.30.
- megvalósítási helyszínek:
elsődleges helyszín: Magyartés
további helyszínek: Zalota, Mentettrét, a magyartési tanyák, Felsőrét, Lapistó, lapistói tanyák, Kajánújfalu
Szentes város közigazgatási területének lakosságszáma: 28,038 fő (2017. január 01.-i állapot). Jelen projektünkben egy kisebb célterületet határolunk le, mely az alábbi, a központi településmagtól távolabb elhelyezkedő részeket foglalja magába. A projekt célterülete három olyan falu, Magyartés, Lapistó, Kajánújfalu, mely közigazgatási szempontból Szentes városhoz tartozik. Legnagyobb területtel Magyartés rendelkezik, mert ezt a településrészt Zalota, Mentettrét, a magyartési tanyák és a Felsőrét veszi körül.
A meghatározott célterület lakóinak száma: 588 fő, helyi népesség-nyilvántartó adatbázis alapján (2017. június). A csatolt településrészek szerves részét képezik Szentes városának.
Magyartés Szentestől 7 km-re Északra található a Hármas-Körös partján. A településrész a Körös egyik elhagyott övzátonyán helyezkedik el. A terület alapvetően vidékies jellegű, dominálnak a kertes családi házak. Turisztikai-, közösségi,- közszféra funkciókkal nem rendelkezik, de közelében pl. a Körös-kanyar jelentős turisztikai potenciállal bír. Kajánújfalu a Szentest Szarvassal összekötő úton, a várostól 8 km-re található. A városrészben egy kiskereskedelmi üzlet és egy vendéglátó egység áll a lakosok rendelkezésére. Az itt élők mezőgazdasági tevékenységből tartják fenn magukat elsősorban őstermelőként. A terület alapvetően vidékies jellegű, dominálnak a kertes családi házak. Turisztikai-, közösségi,- közszféra funkciókkal nem rendelkezik.
Jelentős, tradicionális értékkel rendelkeznek e településrészek, melyek felelevenítése, megőrzése jelen projektünk kiemelt célja. A helyi közösség erősítés nem jöhet létre helyben élő emberek nélkül. A helyi civil szervezetek hatékonyan tudják képviselni a helyi közösségek sokszínű, gyakran egymásnak ellentmondó érdekeit, de mégis a településrészen is működő szervezetek jelentik a projektünk bázisát. Az együttműködés a közös érdekeken, a közös értékek felismerésének kölcsönös tiszteletén, egymás iránti bizalmon, szakmaiságon, önkéntességen, öntevékenységen, esélyegyenlőségen, pártpolitika-mentességen, a szervezetek autonómiájának tiszteletben tartásán, függetlenségén és az együttműködésben való partnerségen alapul.
A projekt segítségével a helyi kohézió létrehozásával, megerősítésével, a lakóhelyi közösségek kialakításával lehetőséget biztosítunk az egyik olyan probléma megoldására, amely az ott élő lakosság életminőségét javítja, ezáltal megelőzhető ezeknek a területeknek az elnéptelenedése.
A megvalósuló fejlesztés összhangban van Csongrád megye területfejlesztési programjával, annak stratégiai ás horizontális területfejlesztési céljaival, mivel a hátrányos megkülönböztetés, az aktív közösségi élet, és a demokratikus részvételt nagyban ösztönzi.
A közösségi tevékenységének történeti feltárása és a lakosság számára elérhetővé tétele, közösségi akciók, tevékenységek, események, programok, folyamatok megvalósítása, helyi esélyegyenlőségi program felülvizsgálata és új helyi esélyegyenlőségi program készítése, a projektünk részét képezik. Emellett közösségi információs pont kerül kialakításra a magyartési művelődési házban, infrastruktúra fejlesztés nélkül.
Képzéseket és tanulmányi utat szervezünk a közösségfejlesztési folyamatban érintettek - szakemberek, vezetők, résztvevő lakosok, közigazgatásban dolgozók - számára. A nyilvánosság biztosítása az előírásoknak megfelelően megtörténik, illetve infokommunikációs akadálymentesítés valósul meg a projekt fő megvalósítási helyszínén, internetelérés és számítástechnikai eszköz biztosításával, valamint közlekedésbiztonsági programok szervezése is a projekt céljai közé tartoznak.
A KÖZÖSSÉGI INTERJÚK EREDMÉNYEINEK ÖSSZEFOGLALÁSA
TOP-5.3.1-16-CS1-2017-00016
A helyi identitás és kohézió erősítése Szentesen
(Magyartés, magyartési tanyák, Zalota, Mentettrét, Felsőrét, Kajánújfalu, Lapistó)
BESZÁMOLÓ - Közösségi beszélgetések
TOP-5.3.1-16-CS1-2017-00016
A helyi identitás és kohézió erősítése Szentesen
(Magyartés, magyartési tanyák, Zalota, Mentettrét, Felsőrét, Kajánújfalu, kajáni és kajánújfalui tanyák, Lapistó és tanyái)
KÖZÖSSÉGI FELMÉRÉS - EREDMÉNYEINEK ÖSSZEFOGLALÓJA
TOP-5.3.1-16-CS1-2017-00016
A helyi identitás és kohézió erősítése Szentesen
(Magyartés, magyartési tanyák, Zalota, Mentettrét, Felsőrét, Kajánújfalu, kajáni és kajánújfalui tanyák, Lapistó és tanyái)
KÖZÖSSÉGI FELMÉRÉS EREDMÉNYEI ÉS CSELEKVÉSI TERV
TOP-5.3.1-16-CS1-2017-00016
A helyi identitás és kohézió erősítése Szentesen
(Magyartés, magyartési tanyák, Zalota, Mentettrét, Felsőrét, Kajánújfalu, kajáni és kajánújfalui tanyák, Lapistó és tanyái)
<
>
<
>
<
>
<
>
Családi nap - gyereknap 2021.06.19
<
>
Húsvét 2021.04.02
<
>
Lapistó-Kaján közösségi nap 2021
<
>
Részvételi fórum - kultúr takarítás 2021.04.30
<
>
Részvételi fórum 2021.06.18
<
>
Táncpróba 2021. 06. 26,27,28,30
<
>
Virágosítás 2021.05.08
<
>
Farsang Magyartésen
A programunkat 2022. február 26-án, fánk sütésével kezdték, majd álarcokat és kisze bábokat készítettek. A jó hangulatú délutánt a kisze bábok elégetésével zárták, szimbolikusan is eltemetve ezzel a telet.
<
>
Adventi készülődés Magyartésen
<
>
Magyartésen járt a Mikulás
<
>
Magyartési diáktalálkozó plakát