Kötet a város értékeiről és történetéről
Bemutatták a város megmentett és még megmentésre váró épített és természetes kincseit albumszerűen, színes fotókkal illusztrált könyvet (Szentes Kincsei), amely Balázsi Irén újságírónak és Vidovics Ferenc fotósnak a közös munkája. A kötet megörökíti Szentes történetét a kezdetektől napjainkig, illetve életének elmúlt éveit, melyben nagyléptékű rekonstrukción ment át a belváros az ősöktől ránk maradt hagyaték megóvása érdekében.
A könyvből interneten keresztül is rendelhet! Rendelését ITT adhatja le!
Az épület felújítások sorát a bemutatónak is helyt adó városi könyvtár létrehozása nyitotta meg – emlékezett köszöntő szavaiban Szirbik Imre polgármester, országgyűlési képviselő az egykori zsinagóga megmentése érdekében végezett munkáról. Az istentisztelet helyéül szolgáló épület eredeti funkciójáról sem feledkeztek meg a rekonstrukciókor, hiszen a zsidó vallási élet kegytárgyai is helyet kaptak a helyszínen kialakított emlékszobában, ezzel is megmentve és megörökítve az elődök értékeit.
A kötetben megtalálható gazdag írásos és képi anyag méltó módon illusztrálja, sorba veszi a felújításokat, azaz a megmentett értékeket, legyenek azok világiak vagy egyháziak. Nem kronológiai sorrendben, hanem egy séta keretében, mely a könyvtártól a Kurca partjáig tart. A szerző nem csupán az épületekhez, hanem a terekhez, a köztéri szobrok elhelyezéséhez kapcsolódó változásokat is megörökíti, színes nyelvezettel. A krónikás aprólékosságával, a tények és adatok részletes leírásával, mégis olvasmányos stílusban mesél a településről az író, mondandóját pedig a város és a lakosok életéről az elmúlt években készített több száz fénykép színesíti. Kitér a város egykori ártézi kútjára, a Kossuth tér átrendezésére, a Horváth Mihály és a Kossuth Lajos szobrok elhelyezésének történetére. Nem feledkezik meg az I. világháborús emlékműről, a megyeháza és a városháza épületéről, de a múzeumról sem. A főutca mellett elhelyezkedő templomok, egyházi épületek sem maradhatnak ki a sorból. A görögkeleti templomról, a református nagytemplomról, sőt a tavaly átalakított református idősotthonról is megemlékezik. A Kurca megmentéséről, élővé tételéről, a Gólyás-házról és a még megmentésre váró, az elmúlt években sok történést átélt Petőfi Szálló épületéről is ír Balázsi Irén a séta útjának végéhez kanyarodva.
Az albumban megelevenednek azok a színterek, melyeken naponta elsétálunk, melyeket rendszeresen látunk. Természetes életteret jelent számunkra Szentes, a ránk hagyott örökség azonban feladatot is jelent, hiszen felelősségünk ránk maradt, elődeinktől kapott értékeink megőrzése.