Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

(Magyar) Népszámlálás 2011.

Sorry, this entry is only available in Hungarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Népszámlálás 2011.
Népszámlálás 2011.

A 2011. évi népszámlálásról a 2009. évi CXXXIX. törvény rendelkezik. A törvény értelmében a Magyar Köztársaság területén 2011. október 1-jén 0 órakor fennálló állapot alapulvételével a természetes személyekről és a lakásokról nép- és lakásszámlálást (a továbbiakban: népszámlálás) kell tartani. A népszámlálás végrehajtásáról a Kormány 305/2010. (XII. 23.) Korm. rendelete intézkedik.

A népszámlálási törvény és a népszámlálással kapcsolatos feladatokról szóló kormányrendelet értelmében a népszámlálás előkészítéséről és az adatfelvétel végrehajtásáról a települési önkormányzat jegyzője, körjegyzője gondoskodik, a Központi Statisztikai Hivatal szakmai irányításával.
A KSH különös gondot fordít a népszámlálás során az adatvédelemre és folyamatosan konzultálnak az adatvédelmi biztossal.

A válaszolóknak nevet nem kell megadniuk és a szenzitív adatokról – így a nemzeti, nyelvi, vallási hovatartozásról, vagy tartós betegségről, fogyatékosságról – nem kell nyilatkozniuk. A közreműködők titoktartási nyilatkozatot írnak alá, az adatokat oly módon összesítik, rendszerezik, hogy azokból személyes sajátosságokra, egyedi jellegzetességekre ne lehessen visszakövetkeztetni, s a népszámlálás adatai más adatbázisokkal nem kapcsolódhatnak össze.
A kérdőív egyik része a lakásra vonatkozik, a tulajdoni viszonyokra, típusra, rendeltetésre, víz- és villanyellátásra.

A további kérdések a személyi körülményekre irányulnak, a családi helyzetre, az iskolázottságra, a nyelvismeretre, a foglalkozással, a munkahellyel, a közlekedéssel kapcsolatos adatokra, végül a szenzitív kérdéskör következik.

A kérdések egy része visszatérő, de vannak, amelyek a 2001-es népszámláláson még szerepeltek, most azonban már nem, ilyenek például az üdülőkre, a lakóövezet környezeti jellegére, a házasságok történetére, vagy a munkahely címére és a napi munkaidőre vonatkozóak. Vannak viszont új kérdések, például a Magyarországot, illetve a magyarokat érintő nemzetközi vándorlással, vagy a lakosság egészségi állapotával kapcsolatban.

Az összeírás vonatkozik minden olyan emberre, aki életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik – köztük a külföldi állampolgárokra is -, továbbá az egy évnél nem régebben külföldön lévő magyar állampolgárokra. Ebbe a körbe azonban az elmúlt hónapokban indult honosítás során állampolgárságot szerző emberek nem tartoznak bele, így őket nem érinti a népszámlálás.

A kérdőívek kitöltése – a szenzitív adatok kivételével – kötelező, aki nem engedi be a kérdezőbiztost, az szabálysértést követ el.

A kérdőívek kitöltése egy 2-3 tagú családban összesen mintegy fél órát vesz majd igénybe.

A KSH ösztönzi a lakosságot az internetes adatszolgáltatásra. A 15. magyarországi népszámlálás során az összeírás október 1-je és 31-e között lesz, a pótösszeírás november 1-jétől 8-áig.

A negyvenezer számlálóbiztos szeptember 27-30. között minden címre eljuttatja az internetes adatszolgáltatáshoz szükséges kódszámot és a kérdőív mintáját.

Eközben október 1-je és 16-a között nyitva áll majd az internetes kapu az adatszolgáltatásra, akik ez idő alatt nem élnek ezzel a lehetőséggel, azokhoz az azt követő hetekben látogatnak el a számlálóbiztosok.

Arra számítunk, hogy az állampolgárok tíz-húsz százaléka válaszol a világhálón a lakásra, illetve a személyi körülményekre vonatkozó kérdésekre.
Az internetes népszámlálás költségtakarékos, jelentősen lerövidíti az adatfeldolgozás időszakát, és az emberek számára kényelmes, hiszen a világhálón a nap 24 órájában kitölthetik a kérdőíveket. Az egyetlen megkötés az, hogy az egy háztartásban élőknek egyféleképpen kell adatot szolgáltatniuk: vagy az interneten, vagy hagyományos módon, papír alapon, a számlálóbiztosoknak.

A népszámlálással kapcsolatos részletes információk megtalálhatók az Internet segítségével a  www.nepszamlalas.hu   weblapon, melynek tartalma folyamatosan aktualizálásra kerül.  

Kérjük, látogasson el a Népszámlálás 2011. online oldalra, hogy friss információkkal tájékoztathassuk Önt a népszámlálás előkészítéséről, majd végrehajtásáról és eredményeiről.

A népszámlálással és a számlálóbiztosi feladatokkal kapcsolatos további felvilágosítás a szentesi Polgármesteri Hivatal népszámlálási előadójától a 63/510-347-es  telefonszámon vagy a nepszamlalas@szentes.hu e-mail címen  kérhető.

Dr. Sztantics Csaba
jegyző

 

Népszámlálási minta kérdőívek --> Fájl mérete: Letöltések száma: 661